Pszczelarze na wycieczce

Pszczelarze z Regionalnego Koła Pszczelarzy ,,BARĆ’’ w Bielińcu byli na wyjeździe edukacyjnej w pasiece ,,ULIK’’ w miejscowości Mokrelipie. Zwiedzili tam muzeum sprzętu pszczelarskiego używanego przez bartników i z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Następnie oglądali dwa filmy na temat walorów leczniczych miodów i propolisu (kitu pszczelego). Zobaczyli różnego rodzaju stare zabytkowe ule, które można obecnie zobaczyć w nielicznych pasiekach oraz zobaczyli ul do apiterapi. W drodze powrotnej zatrzymali się w Zwierzyńcu gdzie zwiedzili stawy ,,ECHO’’ w Roztoczańskim Parku Narodowym i Ośrodek Edukacyjno –Muzealny przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Wszyscy uczestnicy z wyjazdu edukacyjnego byli zadowoleni.

Szkolenie dla pszczelarzy

W sobotę 19.08.2017r. w Wiejskim Domu Kultury w Bielińcu obyło się szkolenie dla członków Regionalnego Koła Pszczelarskiego ,,BAEĆ’’ w Bielińcu. Tematem szkolenia były przepisy prawne dotyczące hodowli pszczół. Wykład trwał sześć godzin, a prowadził go prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Rzeszowie pan Tadeusz Dylon. W szkoleniu wzięło udział 24 pszczelarzy należących koła. Szkolenie obyło się dzięki środkom pozyskanym ze złożonego projektu do Lokalnej Grupy Działania ,, Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej’’, pt. ,,Nasza Pasieka’’. Całkowite dofinansowanie projektu to kwota 450.00 zł. . W ramach projektu członkowie koła udadzą się na wycieczkę do pasieki ,,ULIK’ w miejscowości Mokrelipie, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny przy Roztoczańskim Parku Narodowym w Zwierzyńcu i stawy ,,ECHO’’ przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Czeka ich jeszcze jedno szkolenie, którego tematem będzie hodowla pszczół.

Album o relikwiach wydany

 

W dniu 17 września 2016 roku odbyła się uroczysta promocja albumu ,,Relikwie Świętych w Sanktuarium Świętego Wojciecha w Bielinach”, którą rozpoczęto uroczystą mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem kustosza bielińskiej parafii św. Wojciecha ks. Jana Jagodzińskiego, oraz ks. Jana Kądziołki i ks. Waldemara Bieńko. Dalsza część uroczystości odbyła się w Wiejskim Domu Kultury, gdzie zaproszonych gości przywitał prezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec Wacław Piędel. Następnie głos zabrał wikariusz bielińskiej parafii ks. Łukasz Pyszka, który przedstawił z czym związany był kult świętych. Kult związany był z hierarchią. Jednak wśród tych wielkich i wybitnych postaci zdarzały się również osoby, które na świętość zapracowały zwykłym, codziennym życiem i których prochy czczono po śmierci. Zwyczaj pobierania relikwii przetrwał do dziś np. zanim trumna św. Jana Pawła II z  podziemi  trafiła do Bazyliki św. Piotra, została otwarta. Każdy uczestnik biorący  udział w promocji otrzymał album. Uroczystość związaną z promocją albumu zakończono uroczystą kolacją. Album ,,Relikwie Świętych w Sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach” został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.

 

Niezwykła publikacja

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec złożyło ofertę do Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie na wydanie albumu pt. ,,Relikwie Świętych w Sanktuarium Św. Wojciecha w Bielinach’’. Wniosek został oceniony pozytywnie. Album będzie wydany w okładkach twardych, w formacie A 4. Zawierał będzie około 182 strony zdjęć wraz z opisami na papierze kredowym. Parafia Bieliny to jedna z najstarszych w regionie. Kiedy w 1988r. probostwo objął ks. Jan Jagodziński znalazł relikwiarz z relikwiami świętych. Zmobilizowało to księdza do sprowadzenia relikwii świętych i rozwijania ich kultu. Z każdym rokiem przybywało relikwii nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Z uwagi na historię parafii oraz unikatowy charakter Sanktuarium w Bielinach, które jest jednym z nielicznych, a może jedynym miejscem gdzie zgromadzono aż taką ilość relikwii świętych. Wydany album będzie kompendium wiedzy na temat Sanktuarium w Bielinach i znajdujących się w nim świętych w relikwiach. Każdy chrześcijanin wie , że kult relikwii świętych ma długą historię. Wyrósł przede wszystkim z ludowej pobożności. Relikwie to materialne pozostałości zachowane po śmierci świętych, przede wszystkim kości, ale także przedmioty osobiste. W tym roku zostały sprowadzone relikwie męczenników z Peru bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Na wydanie albumu otrzymaliśmy: Dofinansowanie z budżetu Województwa Podkarpackiego i Urzędu Miasta i Gminy Ulanów.

Wyniki konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną "Moja Palma Wielkanocna 2016"

 

KATEGORIA I

I miejsce – Oliwia PALEŃ (Przędzel)

II miejsce – Krystian RYCZKO (Bieliny)

III miejsce – Patryk JACECZKO (PSP Ulanów)

Wyróżnienie I-go stopnia – Bartek SCHODZIŃSKI (Bieliniec)

Wyróżnienie II-go stopnia – Krzysztof TOMASZEWSKI (Bieliny)

Wyróżnienie III-go stopnia – Emilia CHMIELOWSKA

Wyróżnienie – Natalia KOTUŁA (Racławice)

 

KATEGORIA II

I miejsce – Jakub OTTO (Ulanów)

II miejsce – Bartek TABOR

III miejsce – Wojciech Drabik (Wólka Tanewska)

Wyróżnienie I-go stopnia – Mateusz WOŁOSZYN (Bieliniec)

Wyróżnienie II-go stopnia – Paulina STAROŃ (SOSW Rudnik nad Sanem)

Wyróżnienie III-go stopnia – Szymon BARWA (Kurzyna)

Wyróżnienie – Kinga SŁUJA (Przewrotne)

 

KATEGORIA III

I miejsce – Małgorzata FRĄCZEK (Kurzyna)

II miejsce – Zofia OLEKSAK (Szyperki)

III miejsce – Agnieszka KOPEL (Krzeszów)

Wyróżnienie I-go stopnia – Honorata SMOŁA (Koziarnia)

Wyróżnienie II-go stopnia – Helena BAŁANDA (Łąka)

Wyróżnienie III-go stopnia – Maria SZOT (Przędzel)

Wyróżnienie – Monika SABAT (Majdan GOLCZAŃSKI)

Wyróżnienie – Lilla URBAN (Nowy Kamień)

Wyróżnienie – Jolanta DERYŁO (Lipiny)